top of page

BIOGRAPHY

sarp.jpg

Sarp was born in 2013 in Ankara. He is studying at TED Ankara College in the 5th grade.

 

Sarp, who started to reflect his dreams, inner troubles, joys and anxieties by turning them into paintings with oil paints and acrylics on canvas and duralites, found himself in a passionate adventure during the pandemic.

 

He expresses everything he goes through in abstract forms, his relations with life and everything. He loves looking at pictures and art objects and communicating with them and wants others to see and communicate with his own pictures.

 

He loves to touch the empty surfaces of objects such as canvas, paper and duralite with paints and to improvise his dreams on those surfaces. Sarp's artistic excitement continues to increase day by day.

 

Sarp,  who participates in individual trainings on art, also plays soccer in the TED Ankara College Football Team.

 

Sarp, who speaks English, also has a dog named Chico.

 

---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x---x

 

2013 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji 5. Sınıfta okuyor.

 

Pandeminin hayatı eve sığdırdığı dönemde hayallerini, iç sıkıntılarını, sevinçlerini, kaygılarını tuval ve duralitler üzerinde yağlı boya ve akriliklerle resme dönüştürerek yansıtmaya başlayan Sarp, tutkulu bir serüvenin içinde buldu kendini. İçinden geçen her şeyi soyut biçimlerle dışa vurarak anlatıyor, hayatla arasındaki ilişkileri ve her şeyi. Resimlere ve sanat nesnelerine bakmayı, onlarla iletişim kurmayı çok seviyor. Kendi resimlerine de başkaları baksın, görsün, iletişim kursun istiyor.

 

Tuval, kağıt ve duralit gibi nesnelerin boş yüzeylerine boyalarla dokunmayı ve o yüzeylere hayallerini doğaçlayarak yansıtmayı çok seviyor. Sarp’ın sanat heyecanı her geçen gün artarak devam ediyor.

 

Sanat üzerine bireysel eğitim alan Sarp, aynı zamanda TED Ankara Koleji Futbol Takımı'nda orta saha oyuncusudur. 

bottom of page